Nádherný kód

Půl roku v laboratoři vás dokáže uchránit od deseti minut v knihovně.

Původně jsem chtěl psát o svých pokusech se Spring OSGI modulem, ale přišlo mi lepší počkat si, až se ve středu něco poučím na CZJUGu. Takže vás dneska čeká další z mých minirecenzí knih. Tentokrát budu psát o hardcore koderské knize s názvem Beautiful Code. Autora neuvádím, protože co kapitola, to jiný autor. Jde v podstatě o kompilaci textů různých programátorů. Všichni se zamýšlí nad tím, co to je nádherný kód.

Nápad je to dobrý, nicméně takto sepsaná kniha má i své mouchy. Není konzistentní, takže některé kapitoly mě hodně bavily, jiné zase vůbec. Například kapitola o tom, jak funguje přenos dat v Subversion je hodně zajímavá. Stejně tak kapitola o MapReduce. Na druhou stranu, z některých kapitol jsem přečetl jen první dvě stránky a pak je přeskočil.

Samozřejmě, že se v té knize člověk nedozví, jak napsat nádherný kód. Zajímavé ale je, že spousta autorů sdílí názor, že nádherný kód = jednoduchý kód. Několik odvážlivců si dokonce píše i o tom, že nejlepší kód je ten, který vůbec nenapíšeme. Docela s nimi souhlasím, bohužel ne vždy se tím řídím.

Takže abych to shrnul: z knihy mám rozpačitý pocit. Vůbec by neškodilo, kdyby byla poloviční. Je ale možné, že někomu jinému by se líbily jiné kapitoly. Takže uděluji slabých 5 hvězdiček z deseti.

4 Responses to “Nádherný kód”

 1. uf Says:

  o cem teda ta kniha je ? Cekal bych

 2. Lukáš Křečan Says:

  Nedá se říci o čem je. Prostě obeslali pár vývojářů s tím, ať napíší článek na téma nádherný kód. To je vše.

 3. uf Says:

  a pise se tam o nem?
  Aby to nebylo jako s knihou Java 5. Slo o standardni ucebnici javy s narychlo dodelanou kapitolou o 5ce. To bylo silne zavadejici.

 4. petrje Says:

  Nedávno taky vyšlo "Clean Code" (http://blog.objectmentor.com/articles/2008/04/08/clean-code-whew) - dobrodružné čtení od strýčka Boba, (napínavé už podle obsahu: Small!, Do one thing, Team Rules, One Assert per Test , ...).
  ...a každý ráno vidím ve svém IDE svůj včerejší Enemy Code, a ze SourceControlu si stahuju Ugly Code kolegů.... 🙂