Na svůj domácí počítač jsem si nainstaloval Ubuntu 7.0. Dříve jsem experimentoval s Kubuntu, ale teď už mi připadá, že se pro koncového uživatele rozdíly mezi KDE a Gnome stírají. Zároveň mi Ubuntu připadá více propracované než Kubuntu, proto jsem ho zvolil.
Po instalaci mě nejvíc překvapilo, že téměř vše funguje tak jak má. Tiskárna tiskne, WI-FI na notebooku funguje, reproduktory hrají a stěrače stírají. V podstatě funguje všechno co k práci doma potřebuji. Fungují mi zprávy po internetu, jede Skype, samozřejmě funguje i Java, Eclipse a OpenOffice. Navíc instalace všeho je díky balíčkovacímu systému neuvěřitelně snadná. Zkrátka a dobře Ubuntu 7.10 je první distribuce, kterou bez problému zvládne používat i taková lama jako jsem já. Samozřejmě došlo i k pár problémům, všechny ale byly způsobeny mojí hloupostí:
- Při instalaci jsem použil špatně vypálené CD. Takže instalace spadla v půlce na tom, že nemůže číst z CD. Vzhledem k tomu, že už byla Linuxová část disku smazána, nefungoval zavaděč Grub a počítač nešlo nastartovat jinak než z živého CD Linuxu. Dobře mířený příkaz
lilo -M
to vyřešil. - Nefungovala mi Webkamera. Nakonec jsem přišel na to, že se na ni snažím přistupovat pod uživatelem, který na to nemá právo.
- Linux mi odmítal namapovat NTFS partition. Hledáním na internetu jsem přišel na to, že to je tím, že mám hibernovány Windows a Linux odmítá namapovat disk, aby tam něco nepoškodil.
- Nepodařilo se mi přepnout zvukový výstup na USB sluchátka.
Takže teď mám nainstalovný Linux se vším co potřebuji. Nicméně jsem se i přes to rozhodl zůstat na Windows. Důvod je jednoduchý, jsem líný učit se a zvykat si na nové věci. Pořád ještě jsou mezi Windows a Linuxem rozdíly a já jsem celý život dělal na Windows. Moje práce je na nich efektivnější. Když dělám na Linuxu, pořád si s ním hraji, zkouším ho nastavit tak aby byl co nejpodobnější Windows a nedělám to co bych potřeboval (proto jsem už dlouho nic nenapsal na blog). Když dělám s Windows, tak mě nic nerozptyluje.
Na stole uz mi skoro dva mesice lezi v krabici novy notebook, na ktery se chystam hodit prave Ubuntu. Taky jsem Windows uzivatel a jsem zvedavy jak dlouho to s Linuxem vydrzim ;-).
Pingback: Javorové lístky » Archív » Týden s tučňáky
Doma používám už několik let Linux, na notebooku (tedy “v práci”) mám jen Windows. Žádné “převykání” na sobě nepozoruji, všechno se ovládá docela podobně:
– ve Windows mám FAR/TC, IDEU, Skype, Firefox, jabber klienta
– v Linuxu to samý ale mist FARu mam Midnighta
Nebojte se toho, o nic nejde. Jakmile sednu k Linuxu, pracuji v podstate podobne. Stejnak je to hlavne o pouzivani Firefoxu nebo Opery, o cteni e-mailu, o progamovani v Jave (hehe)… vsechno je to na obou systemech stejne. A osobne mohu doporucit spise KDE, ovladani je podle meho nazoru blizsi Windows (alespon v implicitnim nastaveni, Gnome je zase blizsi MacOSu). Ja osobne mam momentalne Kubuntu…
ja jsem na linux presel asi pred ctyrmi lety a mam ted presne opacnou zkusenost. Na novem notebooku byly Vista, tak jsem v nich chvili zkusil pracovat, vse co jsem potreboval celkem fungovalo, ale byl jsem v praci pomalejsi. Musel jsem si zvykat na spoustu veci… V linuxu (pouzivam Opensuse 10.3) si desktop nastavim mnohem lepe do polohy, kteram i vyhovuje. bash je v porovnanim s cmd mnohem lepsi… a pokracovat bych mohl spoustou dalsich detailu
http://proc.linux.cz/?ovladani
Přistupujte k ovládání Linuxu s intuicí a ne návyky. Brzy pochopíte, že ovládat váš systém může být mnohem jednodušší.
Lenost, pohodlnost … 🙂
Já používám linux jako výhradní systém už několik let a to právě kvůli efektivnosti. Podle mě je efektivnější jak pro programátora tak pro obyčejného uživatele. Ještě nikdy nebylo tak snadné přejít na linux jako s Ubuntu 7.10….
Ano, já jsem chtěl původně napsat, jak jsem na Linux přešel. Ubuntu 7.10 je opravdu super. Ale po 14 dnech jsem přišel na to, že si s Linuxem jen hraji a nic pořádného nedělám. Doma to tak nevadí, v práci by to bylo asi horší.
Pingback: Rok s Linuxem « Java crumbs